کلام

نوشته ها،‌مقاله ها و پرسش و پاسخ

کلام

نوشته ها،‌مقاله ها و پرسش و پاسخ

کلام

هوالقادر
دکتر موسی الرضا امین زارعین متولد 1338.
قطع نخاع مهره 6 گردن در حین مسابقات کشتی23/04/1358در گناباد ، دانشجوی فنی مهندسی در گرگان .
اخذ مدرک دکتری فلسفه علم از بخش شرق شناسی دانشگاه مسکو در شهر دوشنبه (استالین آباد).
موسس جامعه معلولین سامان سبزوار ورییس انجمن تشکلهای معلولین خراسان رضوی وعضو هیئت امناء جامعه معلولین ایران. اقدام ومشارکت به احداث 148 واحد مسکونی برای معلولین .
شهروند طلایی ومعلول نمونه ی کشور در سال های 86و87 ازطرف شهرداری تهران وبهزیستی کل کشور.
معلم نمونه ی شهرستان 2بار ودراستان 1بار .
قبولی کنکور سراسری 3بارمکانیک گرگان سال1357برق مشهد سال 1365نقشه کشی صنعتی تهران سال 1366.
مقالات وکتب چاپ شده به زبان های فارسی – روسی – سرلیک و«انگلیسی وعربی (accept)»21مورد مشاوره رساله های فوق لیسانس 8مورد.
دریافت مدال افتخاری تیراندازی در استوک مندویل انگلستان سال 58.
دارنده ی رکورد شنای معلولین ایران سال 1365.
دریافت 2نشان لیاقت وعلمی از کشور تاجیکستان سال 1384.
نامزد دریافت نشان دولتی ونامزد نخبگان کشور سال 1390.

طبقه بندی موضوعی
بایگانی

در پی پرسش همکار گرامی جناب فیضی از مشهد مقدس که سالها پیش در دانشگاه فرهنگیان سبزوار دروس فلسفه ومنطق در خدمتشان بودیم

تفاوت مناره ها درمساجد اهل سنت و شیعیان

چرا مساجد سنی ها یک مناره دارد ولی مساجد شیعیان دارای دو مناره است؟

یکی بودن گلدسته و یا دو تا بودن گلدسته، ارتباطی به شیعه بودن و یا سنی بودن ندارد. همین الان در میان اهل سنت مساجد فراوانی هست که مساجدشان دو گلدسته دارد و در میان مساجد شیعه هم مساجدی هست که یک گلدسته دارد.
در سال 53 هجری قمری به دستور معاویه در مصر مسجدی ساختند که دارای چهار گلدسته بود.( مسجد در معماری ایران، نوشته حسین زمرشیدی، چاپ اول، 1374، ص156، چاپ رحلی) در هندوستان مساجد چند مناره ای فراوان است و هر یک از مساجد بزرگ ترکیه همین الان دو مناره دارند.( معماری مساجد جهان نوشته امجد، بهومیل پروچاکاز، ترجمه حسین سلطان زاده، ص59، چاپ اول1373) و امروزه مسجد الحرام دارای 9 مناره مسجد النبی دارای 11 مناره است. در معماری مساجد، احداث مناره منفرد تا آخر قرن پنجم مرسوم بود و از قرن ششم به بعد، مناره های زوج ساخته شد.( مسجد در معماری ایران ص172) در عین حال، در همین قرون اولیه هم گلدسته های زوج ساخته می شد. به این نکته هم توجه داشته باشید که شکل مناره ها و جفت بودن آنها از مختصات معماری ایرانی است(مسجد در معماری ایران ص167) الان در ایران مناره ساختن، برای تزیین است و از نظر معماری، دو تا بودن زیباتر است.( مسجد در معماری ایران ص175) و به نظر می رسد که وجود هلال و ستاره در بالای گلدسته به این معنا است که از این مناره ها برای به دست آوردن اوقات شرعی، تعیین قبله و رؤیت هلال ماه استفاده می کردند نه اینکه مربوط به اختلاف سنی و شیعه باشد.

     و سبزوار که از دیر باز به روایت تاریخ مرکز شیعه واولین پایتخت دولت شیعه سربداران بوده* مساجد قدیمی اش با قدمت نه صد ساله شاهد این گفتار می باشد تک مناره ای مسجد پامنار دو مناره ای مسجد جامع که هردو در خیابان بیهق واقع اند.ومصلای سربداران حکایت از دو مناره ای دارد.

*درنه نسخهء معتبر ویک سنگ نوشته خوانده ام که به دو مورد آن درتاریخ بیهق(حمله حمزهء آذرک خارجی به بیهق وقتل عام مردم آن سامان) و مثنوی معنوی مولوی که امیدوارم همشهریان گرامی از مولوی که نیست پیغمبر ولی دارد کتاب، آزرده خاطر نگردند آنجا که شهرمان را کج مدار خوانده است. اشاره می کنم. ثلث اول، دفتر پنجم، با این مطلع

شد محمد الب الغ    خوارزمشاه      درقتال     سبزوار      بی پناه

                                .......................

سبزوار است این جهان کج مدار      ما چو بوبکریم در وی خوار وزار

نظرات  (۱)

۲۴ بهمن ۹۴ ، ۲۳:۴۵ نادیا ایزی
سلام مطلب زیبایی بود البته بنا بر یکسری عقیده ها این تفاوت را اینگونه معنی می کنند که  گنبد نشانی از هدف، یعنی خداست و گلدسته ها، نشانی از دو یار واقعی خدا، دو آفریده کامل حق، یعنی حضرت محمد صلوات خدا بر او باد و مولای متقیان  علی علیه السلام  می باشند. در روایت داریم که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: یا علی! کسی خدا را نشناخت؛ جز من و تو. کسی تو را نشناخت؛ جز خدا و من و کسی مرا نشناخت؛ جز خدا و تو. حال گنبد و گلدسته ، یعنی خدا و محمد و علی کنار هم قرار گرفته اند.
همان گونه که محمد(ص) و علی (ع) در کنار خدا معنا می یابند، گلدسته هم در کنار گنبد معنای گلدسته و دسته گل می گیرد. بدون گنبد، مناری بیش نیست؛ حتی اگر دو عدد باشد. در مذهب تسنن که حساسیت بر روی مولای متقیان علی (ع) دارند تک گلدسته می گذارند؛ یعنی فقط گنبد و یک گلدسته یعنی الله و محمد(ص) .........البته بنده موافق این اختلاف ها نیستم چون معتقدم طفرقه بینانداز و حکومت کن معتقدم الطرق الی الله بعدد انفاسها راههای رسیدن به خدا به تعداد انسانها است هدف یکی است الله و رضای او موید باشید
پاسخ:
لطفا دوباره قزائت فرمایید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی